logo
logo
logo

Кејт Винслет за снимањето на бакнежот со Леонардо ДиКаприо: Тоа беше ноќен кошмар (ВИДЕО)

Vecer | 15.06.2024

Кејт Винслет за снимањето на бакнежот со Леонардо ДиКаприо: Тоа беше ноќен кошмар (ВИДЕО)

Станува збор за сцената во која Роуз (Винслет) и Џек (Леонардо ди Каприо) стојат заедно на лакот на Титаник и го гледаат зајдисонцето на хоризонтот. Младите вљубени првпат ги испреплетуваат рацете и се бакнуваат.

Иако за многу љубители на романтичните драми ова е еден од најубавите моменти во историјата на филмот, Винслет изјави дека Ди Каприо не можел да биде сериозен за време на снимањето на сцената, а покрај тоа наишле и на некои други пречки.

„Снимањето на таа сцена беше кошмар затоа што Лео не можеше да престане да се смее, па моравме да ја повториме сцената четири пати. Џим сакаше многу специфично осветлување за оваа сцена, а зајдисонцата постојано се менуваа таму каде што бевме“, објаснила Винслет, пренесува Унилад .

Дополнителна пречка беше фактот што шминкерите не можеле да стигнат до Винслет и Ди Каприо за да им ја поправат шминката и косата за време на снимањето на сцената.

„Тоа беше дел од бродот што не беше дел од целиот филмски сет на кој бевме, само мал отсечен дел. Моравме да се качиме на скала за да стигнеме до него. Се сеќавам дека екипата за шминка и фризура не можеше дојде до нас“, додаде таа.

Бидејќи и Винслет и Ди Каприо мораа да се шминкаат, актерката ја презеде улогата на шминкерка и секогаш имаше комплети за шминка во нејзиниот костим за да ја среди нивната шминка за време на паузите од снимањето.

Понатаму, за време на снимањето на сцената, таа си го удрила коленото на оградата и таа и Ди Каприо почнале да се смеат и ја уништиле шминката. Ди Каприо морал да носи подлога и спреј за самопотемнување за да изгледа исончан, а дел од неговата шминка била измачкана врз лицето на неговата колешка по бакнежот.

„Беше толку хаос, воопшто не беше она што изгледаше“, рече Винслет.

Но, и покрај сѐ, ѕвездата на Титаник изјави дека е многу горда на таа сцена и на целиот филм воопшто, бидејќи Титаник е „филм кој само продолжува да дава“. За неа е неверојатно како новите генерации го откриваат тој филм за прв пат.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk