logo
logo
logo

Како Дијана Ѓоковиќ СТАНА ПРАВОСЛАВЕН ВЕРНИК

Vecer | 23.07.2023

Како Дијана Ѓоковиќ СТАНА ПРАВОСЛАВЕН ВЕРНИК

Дијана Ѓоковиќ мајката на најдобриот тенисет во светот Новак Ѓоковиќ, привлекува големо внимание во јавноста, а за својот живот ретко зборува. Сепак, зад нејзиното име се крие многу интересна животна приказна. Мајката на Новак е родена како Дијана Жагар во Хрватска во 1964 година.

Со сопругот Срѓан имала три сина - Марко, Новак и Ѓорѓе. Својот живот го посветила на семејството. Нејзиниот сопруг често нагласувал колку Дијана се жртвувала за нив и колку е силна личност.

- Фактот дека таа издржа се сите овие години е неверојатен! Па и јас, тежок сум. Но и сите оние околности во кои живеевме, во кои растеа децата. 17 години живеевме во туѓи станови. Таа работеше, ги негуваше и ги чуваше помалите браќа на Новак, а ни праќаше и пари за да играме на турнири, изјави Срѓан.

Таткото на Дијана Ѓоковиќ, Зденко Жагар живее во белградската населба Чукарица и бидејќи неговата втора сопруга почина во 2017 година, тој истакнува дека е многу осамен.

Во една прилика дал интервју каде зборувал за деталите од нивниот живот.

- По националност сум Хрват, роден сум во Винковци. На истото место е родена и мојата поранешна сопруга, бабата на Новак. Таму се запознавме. Бевме офицери кои дојдоа да служат. Дојдов во Белград, а таа сè уште одеше на училиште, па подоцна, кога ми се придружи, се венчавме. Така се роди Дијана, па Санда - изјави Зденко за Нова.рс и додаде:

- Нормално е дека повеќе ќе биде наклонет на Србите и немам ништо против тоа. Не би поминал подобро во животот дури и да се претставува како Хрват. Никој не би го прифатил ниту тоа. Исто би го нарекле. Пред неколку месеци ми се јави роднина која живее во Винковци да ме праша каде е родена Дијана.

За разводот

- Во нашето семејство се случуваа секакви работи. Не учествував многу во воспитувањето на Новак. Пред да се роди, јас бев во Приштина четири години. Мојата поранешна сопруга и децата живееја во Белград, а јас живеев таму. Порано доаѓав за викенди. После тоа се разведов, па бев принуден да се дистанцирам од семејството. Ги контактирав, но не беше тоа, тоа. Дијана ме обвини за разводот и не може да ми го прости тоа. Мислам дека секогаш се потребни двајца за развод. Колку што е крив мажот, толку е и жената. Жал ми е што се испадна така – изјави тогаш Жагар.

Дијана во една прилика проговори и за своето воспитување и во таа прилика се осврна на религијата.

- Моите родители се католици, но тие се воспитани во комунизмот. Се изјаснија како Југословени. Не ме учеа да верувам во Бог уште од детството, ниту пак славевме Велигден или Божиќ. Тогаш не можев да му ја пренесам верата ниту на моето дете, бидејќи и јас ja немав, ќе бидам искрена. Во семејството на Срѓан не беа крстени затоа што не смееја - вели Дијана.

На барање на мајката на Срѓан организираа заедничка крштевка

- Покојната мајка на Срѓан, Станка, која имала многу тешка болест - рак на коските, кон крајот на животот изјавила дека би сакала да ги крсти своите деца пред да умре. Се прашував и како да се крстам, кога моите родители се католици. Не сум крстена во католичка црква, но имам свои корени, иако цел живот пораснав и живеев во Србија - објаснува таа.

Открива дека нешто во неа самото се променило кога го родила својот втор син.

- Сепак, колку повеќе ме притискаа, толку бев подалеку од таа одлука, а потоа се откажаа. Кога го родив Марко, тогаш нешто во мене се пробуди. И реков: „Да, сакам да се крстам и сакам да ги крстам моите деца“. И така решивме да се крстиме во мај 1992 година во Жича во старата црква.

Како започна љубовната приказна на Дијана и Срѓан

-Дојде да скија и да полага за инструктор по скијање. Ја видов обечена во син комбинезон, ја забележав нејзината фигура. Отпрвин не успеав да ја заведам, ми требаа неколку дена убедување, но на крајот успеав - изјави Срѓан Ѓоковиќ, кој потоа се присети на моментот кога дознал дека ќе стане татко.

- Новак беше зачнат, а Дијана посегна по некоја женска финта и ми кажа дека немам никакви обврски за детето, бидејќи решила да го роди. Се друго е историја. Се случи тоа што се случи - рече тој.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk