logo
logo
logo

Во Конго нападнат кинески рударски конвој што превезувал злато, убиени четири лица

Vecer | 03.09.2023

Во Конго нападнат кинески рударски конвој што превезувал злато, убиени четири лица

Претставникот на локалната власт Сем Калоњи рече дека напаѓачите украле „големо количество“ злато од конвојот, кој припаѓал на кинеска рударска компанија која работи во провинцијата Јужен Киву.

Нападите на каменоломи и рударски задруги се вообичаени во областа, бидејќи повеќе од 120 вооружени групи се натпреваруваат за контрола на територијата и ресурсите во источно Конго.

Минатата година, работник од Конго на друга кинеска рударска компанија беше убиен во сличен напад од вооружени разбојници во Јужен Киву. Многу кинески компании ископуваат злато и други минерали во Јужен Киву, една од источните провинции на Конго, која речиси три децении е разбиена од вооружените банди.

Властите на ДРК ја укинаа лиценцата за работа на шест кинески рударски компании во Јужен Киву во 2021 година поради наводни незаконски операции.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk