logo
logo
logo

ЕСТРАДА И МАФИЈА, која пее за пари а кој затоа што мора

Vecer | 16.07.2023

ЕСТРАДА И МАФИЈА, која пее за пари а кој затоа што мора

Веста дека Едита Арадиновиќ и Марина Вишковиќ пееле на прослава во семејството на Радој Звицер во Котор, привлече големо внимание во јавноста последниве денови.

Како што пишува Курир, семејството на пребегнатиот водач на кавачкиот клан организирало гала прослава на почетокот на јули. На луксузната веселба која била организирана на отворено, покрај морето, покрај членовите на семејството на пребегнатиот шеф на „барот“ имало и неколку десетици гости, а ги забавувале споменатите пејачи. Ова го потврди и Едита во изјава за Курир.

- Според договорот со менаџерот настапив. Како вистински професионалец, не прашував тогаш, како што не прашувам сега, за кого пеам. Беше изненадување за роденденската девојка, која сакаше да се појавам на нејзиниот важен ден, ми беше убаво и уживав како и секој пат кога се дружам со мојата публика – рече таа, додека Марина не одговараше на повиците.

Врските меѓу забавувачите и криминалците датираат од осумдесеттите години, кога пејачите од дијаспората настапуваа и пееја за бегалците мафијаши, кои тогаш беа во конфликт со државата. За тоа тогаш не смеело да се зборува, но веќе во текот на деведесетите стана сосема нормално и општествено прифатливо.

Скандалот беше кога Светлана Цеца Ражнатовиќ пееше на прославата на Српската доброволна гарда во Ердут во 1993 година, чиј основач беше Жељко Ражнатовиќ Аркан, познат во тоа време како криминалец кој ограбува во странство. По таа кобна средба, двајцата се заљубиле еден во друг, набрзо се венчале и станале партнери и на емотивен и на професионален план.

Во тој период, по стапките на Цеси тргнаа и многу други пејачки, меѓу нив е и Ванеса Шокчиќ која се пофали дека често им пеела на криминалците и дека поради нив дури и бил загрозен животот, кога се сокрила под маса од куршуми. Многу естрадни личности еднаш се рекламираа кога Дарко Шариќ беше уапсен за шверц на кокаин. Тој и неговото семејство имале дискотеки и клубови во кои настапувале многу пејачи, па не е чудно што многумина од нив го познавале. Најгласни во одбрана на Шариќ беа Гога Секулиќ и Слаѓа Делибашиќ, која и денес вели дека и е голем пријател.

Горда

- Му пееше Дарко Шариќ. Горд сум што го познавам и среќен сум што го имам за пријател - изјави Слаѓа за Курир пред неколку години.

Познато е и дека Јадранка Барјактаровиќ, пејачка која се истакна по изведувањето на песните кои шират омраза кон Србија, пеела на прославата на Радој Звицер пред две години, кога неговото семејство ја прославило крштевката.

Јавна тајна е дека сите забавувачи кои настапувале на забавите на криминалците добивале пристојни суми пари за тоа, честопати значително повеќе отколку што вообичаено заработуваат.

Но постои и друга страна на приказните...

За разлика од уметниците кои се гордеат со фактот дека пеат криминални песни, има и неколку од нив кои за жал се покајале што имаат некаква врска со луѓе од подземјето. Познат е случајот дека Дарко Лазиќ долго време бил изнудуван од мафијаши кои се претставувале како менаџери, а тој морал да им даде дури половина од заработените пари.

Во оваа приказна беше и Стефан Ѓуриќ Раста, кој успеа брзо да се извлече и да се ослободи од канџите на криминалот, додека Маја Беровиќ и Сенида Хајдарпашиќ едвај излегоа живи. Маја извесен период беше член на продукцијата на Џале Брат и Буба Корелиј, зад која стои криминалниот клан на Адмир Арнаутовиќ Шмрк, а кога реши да ги напушти, пукна целиот пекол. Прво фрлиле бомба во нејзината куќа, а потоа пукале во комбето во кое биле нејзините музичари. За среќа, никој не е повреден.

Сенида помина уште полошо. Словенечката ѕвезда со години не смеела да излезе од дома без силно обезбедување бидејќи Арнаутовиќ планирал да и фрли киселина во лице, да ја претепа или да ја повреди. На нејзините настапи фрлиле и солзавец, а во куќата на нејзиниот менаџер бомба.

 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk