logo
logo
logo

Најочекуваниот филм: Се снимаше со децении, режисерот вложил свои 120 милиони долари

Vecer | 15.05.2024

Најочекуваниот филм: Се снимаше со децении, режисерот вложил свои 120 милиони долари

- Нашиот нов филм „Мегалополис“ е најдоброто дело што сум ја имал привилегијата да режирам – рече Копола.

Светската премиера на овој филм, на кој познатиот американски режисер работеше со децении, е закажана за четврток на 77. Кански филмски фестивал. И во пресрет на премиерата на „Croisette“, конечно беше објавен првиот трејлер за епскиот спектакл.

Копола го напиша сценариото за овој филм пред четириесет години. И уште од осумдесеттите години на минатиот век се обидуваше да го протурка до големите холивудски студија, но тоа не му беше овозможено.

А легендарниот режисер кој стои зад трилогијата „Кум“ или реализацијата на „Апокалипса денес“ и „Прислушување“ ги презеде работите во свои раце и во филмот вложи дури 120 милиони долари од сопствените пари.

Во синопсисот на „Мегалополис“, толку долгоочекувано и вистинско остварување, се зборува дека се зборува за римската епска бајка, сместена во замислена модерна Америка, објави „Варајети“.

Градот Нов Рим мора да се промени. Но, оваа промена неизбежно води до конфликт помеѓу генијалниот уметник и архитект Чезаре Катилин, кој го игра Адам Драјвер, чија аспирација е да „скокне“ во утопистичка, идеалистичка иднина, и неговиот главен противник, градоначалникот Френклин Цицеро. Тој градоначалник, кој го глуми Џанкарло Еспосито, сака да го задржи регресивното статус кво, каде сè се сведува на интереси, алчност, војување.

Извор: Аваз

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk