logo
logo
logo

Почина Мајкл Гамбон, познатиот Дамблдор од „Хари Потер“

Vecer | 28.09.2023

Почина Мајкл Гамбон, познатиот Дамблдор од „Хари Потер“

Починал во болница. Тој беше најпознат по улогата на Албус Дамблдор во филмовите за Хари Потер.

Тажната вест ја потврдија неговата сопруга Лејди Ен Гамбон и синот Фергус. „Уништени сме кога ја објавуваме загубата на Сер Мајкл Гамбон. Саканиот сопруг и татко, тој почина во болница по пневмонија со сопругата и синот покрај неговиот кревет.

Имаше 82 години. Ве молиме почитувајте ја нашата приватност во ова болно време и ви благодариме за пораките за поддршка и љубов“, се вели во соопштението.

Мајкл имаше кариера долга 60 години. Тој го имаше своето актерско деби во продукцијата на Отело во Даблин во 1962 година, набрзо се приклучи на Националниот театар во Лондон и продолжи да работи на сцените низ Британија, Њујорк и Германија.

Тој го играше детективот Жил Мегре во серијата „Мегре“, а познат е и по улогата во серијата Детективот што пее. Тој исто така глумеше во филмови како Госфорд Парк, Sleepy Hollow и филмовите за Падингтон. Неговата кариера беше обележана со франшизата за Хари Потер кога го замени Ричард Харис како директор на Хогвортс во третиот дел од франшизата.

За неговата работа во актерството, тој освои три награди Оливие, две награди на здружението на актерите на екранот и четири БАФТА.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk