logo
logo
logo

Сѐ за сопругата: Џорџ Клуни во напад на бес се јавил во Белата Куќа

Vecer | 10.06.2024

Сѐ за сопругата: Џорџ Клуни во напад на бес се јавил во Белата Куќа

Во напад на бес, тој се јави во Белата куќа и го нападна помошникот на американскиот претседател Џо Бајден, откако американскиот претседател го критикуваше обидот на сопругата на Клуни, адвокатката Амал, да го стави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху зад решетки заедно со лидерите на Хамас за воени кривични дела.

Амал Клуни помогна да го доведе главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд до одлука минатиот месец со која се бара негово апсење, потег што американскиот претседател го оцени како „безобразен“.

Разлутениот Бајден инсистираше на тоа дека „нема морална еднаквост“ меѓу Израел и Хамас и навести санкции против судот што ја принуди сопругата на Клуни да биде депортирана од САД.

И тогаш оскаровецот зеде воздух. Откако беше поврзан со високиот советник на Бајден, Стив Рикети, тој имаше лут излив преку телефон, објави Вашингтон пост. Неговата сопруга, пак, не жали за својата одлука и покрај несогласувањето со претседателот.

„Не прифаќам каков било конфликт да биде над законот, ниту пак кој било сторител да биде над законот“, изјавила Амал Клуни, пренесува Daily Mail.

За потсетување, двојката Клуни долго време е меѓу најголемите поддржувачи на Бајден, а актерот донираше повеќе од 500.000 долари за неговата изборна кампања во 2020 година. Тој, исто така, беше ко-домаќин на онлајн собирање средства. Но, сега е под знак прашалник дали тој ќе присуствува на неговиот прибирање средства следниот викенд, каде што требаше да се појави заедно со Барак Обама, ТВ водителот Џими Кимел и актерката Џулија Робертс.

Да потсетиме, израелскиот премиер пред неколку дена ја прифати поканата да им се обрати на претставниците во двата дома на американскиот Конгрес и изјави дека е „трогнат од привилегијата да може да го претставува Израел пред претставниците на американскиот народ и целиот свет и да ја презентираат вистината за нивната праведна војна против оние кои сакаат уништување“, се вели во соопштението.

Во меѓувреме, израелската армија ја продолжи операцијата во Рафа во јужниот дел на Газа, и покрај големите критики од меѓународната заедница. Борбите продолжуваат и во централниот дел на Појасот Газа, а пред десетина дена Меѓународниот суд на правдата му наложи на Израел веднаш да ја прекине воената операција во таа област.

Главниот обвинител на судот, Карим Кан, побара налози за апсење на водачот на Хамас, Јахја Синвар и израелскиот премиер Нетанјаху под обвинение за воени злосторства и злосторства против човештвото во врска со нападот на Израел на 7 октомври и последователната војна во Газа.

Обвинителството на МКС бара и налози за израелскиот министер за одбрана Јоав Галант, како и за двајца други главни водачи на Хамас, Мохамед Диаб Ибрахим ал-Масри, водач на бригадите Ал Касем и попознат како Мохамед Деиф и Исмаил Ханије, политички лидер на Хамас. .

Обвиненијата на обвинителството против Синвар, Ханије и ал-Масри вклучуваат истребување, убиство, земање заложници, силување и сексуален напад во притвор. Израелската влада е обвинета и дека користи „гладување како метод на војување“.

„Тие ја користат неухранетоста, дехидрацијата, длабокото страдање и зголемувањето на смртните случаи кај палестинското население, вклучително и доенчиња, други деца и жени“, се додава. Амал Клуни, познат адвокат за човекови права, беше еден од шесте правни експерти кои му помогнаа на обвинителот Кан да ја донесе оваа одлука.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk