logo
logo
logo

Претседателката на Словачка по атентатот врз Фицо: Ова е напад и врз демократијата (ВИДЕО)

Vecer | 15.05.2024

Претседателката на Словачка по атентатот врз Фицо: Ова е напад и врз демократијата (ВИДЕО)

„Физичкиот напад врз премиерот е пред сѐ напад врз човек, но и врз демократијата“, рече претседателката на почетокот на својот говор.

Таа апелираше до сите да се со мислите за што поскоро опоравување на Роберт Фицо.

Таа претходно го осуди „бруталниот и безмилосен“ обид за атентат врз премиерот Роберт Фицо.

Да потсетиме, Фицо беше ранет попладнево пред Центарот за култура во градот Хандлова.

Напаѓачот веднаш бил совладан и уапсен.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk